Arama Yap :
       Detaylı Arama

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WINDOWS 10 SURUMLERI VE FARKLILIKLARI NELERDIR!
#1
gul 
wndwssrm0s.png


Her yeni yazılımın do*ğasında olduğu gibi Windows 10 için de bugüne kadarki en iyi ve en yetenekli Windows sürümü diyebiliriz. Birçok yeni teknolojiye ve çeşitli özelliklere sahip Windows 10 sürümlerini Desktop (masaüstü), Mobile (mobil) ve IOT (nesnelerin int*erneti) olmak üzere 3 ana bölüm altında toplamak mümkün. Mobile Sürümler olan Windows 10 Mobile ve Windows 10 Mobile Enterprise doğrudan mobil cihazları hedef alırken, Windows 10 IOT Core sürümü nesnelerin interneti (IOT) dünyasında çalışan cihazları hedef alıyor. Bu yazının konusu ise Windows 10 masaüstü sürümleri, sahip oldukları temel özellikler ve karşılaştırma tablosu.

Windows 10 Sürümleri Nelerdir? Kaç Çeşit Sürüm Vardır?

Geçmişte olduğu gibi, çeşitli cihaz ailelerine ve kullanımlara göre özel olarak geliştirilmiş farklı Windows sürümlerini Windows 10' da da karşımıza çıkmaktadır. Bu farklı sürümler, tüketicilerden küçük ölçekli işletmelere, büyük ölçekli kurumlara kadar çeşitli müşterilerimizin belirli ihtiyaçlarına hitap etmektedir.

Windows 10 Home

PC, tablet veya ikisini bir arada sunan cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir Windows 10 sürümüdür. Daha çok ev kullanıcılarını hedef alır, düşük maliyetlidir ama içerisinde kurumsal özellikler yer almaz.

Windows 10 Home, kullanıcıların, küçük ya da büyük olsun, harika şeyler yapmalarına yardımcı olacak. Bu sürümle daha üretken olacak, uzun bir liste oluşturan yenilikler sayesinde daha çok eğlenecekler: Dünyanın en kişisel dijital asistanı Cortana; yeni Microsoft Edge web tarayıcı; dokunma özellikli cihazlar için tablet modu olan Continuum; Windows Hello yüz tanıma, göz bebeği ve parmak iziyle oturum açma ve Fotoğraflar, Haritalar, Posta, Takvim, Müzik, Video gibi kutudan çıktığı haliyle kullanıma hazır, geniş çeşitlilikteki evrensel Windows uygulamaları bunlardan bazıları..

Windows Pro

İş dünyasını hedef alan bir sürümdür. Windows 10 Home sürümündeki tüm özelliklere ek olarak çeşitli iş ve kurumsal özellikleri de bünyesinde barındırır.

Windows 10 Home’un tanıdık ve yenilikçi özellikleri üzerinde geliştirilen Windows 10 Pro, küçük ölçekli işletmelerin çeşitlilik gösteren ihtiyaçlarını karşılayan birçok ek özelliğe sahip. Windows 10 Pro, işletmelerin cihaz ve uygulamalarını etkin ve verimli biçimde yönetilmelerine, hassas iş verilerini korumalarına, uzaktan ve mobil üretkenlik senaryolarını desteklemelerine ve bulut teknolojilerinden yararlanmalarına yardımcıdır. Windows 10 Pro’lu cihazlar, Kendi Cihazını Seç (CYOD) programlarını ve tüketen üretici müşterileri destekleyen kuruluşlar için mükemmel seçimdir. Windows 10 Pro ayrıca, müşterilerin yönetim maliyetlerini azaltacak, güvenlik güncellemelerine hızlı erişimlerini ve Microsoft’un sunduğu güncel yeniliklere kesintisiz erişimlerini sağlayacak olan yeni Windows Update for Business sürümünden de yararlanmalarını mümkün kılmakta.

Windows 10 Enterprise

Yine iş dünyasını hedef alan bir sürümdür. Windows 10 Pro özelliklerinin tamamına sahiptir. Ayrıca geniş BT yapılarına destek olacak bazı avantajlar sağlar.

Windows 10 Enterprise, orta ve büyük ölçekli kuruluşların taleplerini karşılamak için tasarlanan gelişmiş özellikler eklenerek Windows 10 Pro üzerinde geliştirildi. Giderek artan biçimde cihazlar, kimlikler, uygulamalar ve hassas şirket bilgilerini hedefleyen modern güvenlik tehditlerine karşı korunmaya yardımcı olan gelişmiş yetenekler sunmakta. Windows 10 Enterprise ayrıca işletim sistemi kurulumu ve kapsamlı cihaz ve uygulama yönetimi için çok geniş çeşitlilikteki seçenekleri de desteklemekte. Güncel yenilikler ve güvenlik güncellemelerinden kesintisiz yararlanabilmeleri için Toplu Lisanslama müşterilerimize sunulacaktır. Bu müşteriler aynı zamanda yeni Windows Update for Business sürümünü kullanma seçeneği de dâhil olmak üzere, yeni teknolojiye geçiş hızlarını da belirleyebilecekler. Windows 10 Enterprise ile müşterilerin görev kritik cihazlar ve ortamlarına dağıtım seçeneği olarak Long Term Servicing Branch‘e de erişimleri olacak. Ayrıca, Windows’un önceki sürümlerinde olduğu gibi, Toplu Lisanslama’da Aktif Yazılım Güvencesi bulunan müşteriler, sahip oldukları Yazılım Güvencesi avantajlarının bir parçası olarak Windows 10 Enterprise’a yükseltebilecekler.

Windows 10 Enterprise LTSB (Long Term Servicing Branch)

Bilindiği gibi Microsoft Windows 10 ile "Otomatik Güncelleme Servisi" ni Kapatmayı devre dışı bırakmıştır. Yani Windos 10' da otomatik güncelleme almayı kapatamıyorsunuz. Microsoft' un yeni poliikası gereği güncellemeler küçük küçük gönderilip açıklar sürekli kapatılacak. Peki sürekli güncelleme almak istemiyorsak? İşte bu durumda karşımıza Windows 10 Enterprise LTSB çıkıyor.

Windows 10 Enterprise LTSB sürümü sadece kritik güncelleştirmeleri alacak, diğer güncelleştirmeleri almayacak şekilde tasarlandı. Normal Enterprise özelliklerinin tamamının geldiği bu sürümde farklı olarak güncelleştirmelerden sadece kritik güncelleştirmeler alınmaktadır.

Çok kritik sistemler veya değişiklik yönetiminin çok ciddi yönetildiği bazı sistemler için “mainstream support” dediğimiz ürünün çıkmasından itibaren ilk 5 yıl ve yine uzatılmış destek olan sonraki 5 yıl için kritik güncellemelerin dışında özellik güncellemelerinin alınmadığı bir modeldir. Tabiki bu model için SA anlaşmanız olmalı.

Teknik olarak ayrı bir ISO olmasının sebebi şu anda diğer sürümler ile aynı olacaktır, ancak 6 ay sonra diğer sürümlere güncelleme ile yeni özellikler gelecek iken bu modelde yeni özellikler değil sadece kritik güvenlik yamamları yüklenecektir.

Windows 10 Education

Okullar, kolejler ve üniversiteleri hedef alan bir sürümdür. Windows 10 Enterprise’ın tüm özelliklerine sahiptir. Farklı olarak sadece Akademik Lisanslama kapsamında temin edilebilir.

Windows 10 Enterprise üzerinde geliştirilerek okulların -personel, yönetim ve eğitim kadrosu, öğrenciler- ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlandı. Bu sürüm, akademik Toplu Lisanslama ile kullanılabilecek ve Windows 10 Home ve Windows 10 Pro’lu cihazlar kullanan ok*ullar ile öğrencilerin Windows 10 Eğitim’e geçişlerini sağlayan yollar sunulacak.

Windows 10 Single Language


Windows Home sürümünün bütün özelliklerini içerir. Ancak bu sürüm "Single Language" olarak adlandırılır. Bunun anlamı Windows'da sadece 1 tane dil mevcuttur. Kurulum yapılan dil ne ise o dilden başka bir dilin yüklenemeyeceği sürümdür. Normal bir windows da başka bir dil yüklenilkmek istenilse; Windows Update üzerinden yükleme yapılabiliyordu. Ancak Single Language de başka bir dil seçeneği çıkmayacaktır.

Ayrıca mağazadan alınan bir bilgisayarda, "Genellikle" Windows 10 Single Language sürümü yüklü gelmektedir. Daha önceden bir Windows 10, Windows 8 veya Windows 7 lisansına sahipseniz; Windows 10 Single Language sürümünde bu lisansınızı kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak Single Language kurulduğunda "Masaüstü Simgelerini" getirebilmek için Windows 10' u etkinleştirmenizi gerektirmeyecektir.

wndw1000sg.jpg

WINDOWS 10 - ONEMLI NOTLAR

** Windows 10 Home kullanıcıları mevcut Windows Update güncelleştirmelerini otomatik olarak alacaktır. Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise kullanıcıları ise gün*celleştirmeleri erteleyebilecektir. Windows 10 Pro kullanıcılarının güncelleştirmeyi erteleyebileceği süre sınırlıdır.
*
** 32 GB'lık sabit sürücüler veya boş yer olmayan sabit sürücüler gibi küçük depolama cihazlarına sahip daha eski cihazlarda, yükseltme için ek depolama alanı gerekebilir. Yükseltme sırasında ne yapmanız gerektiğini belirten yönergeler görürsünüz. Yükseltmeyi tamamlamak için bir USB flash sürücü takmanız gerekebilir.

** 32 GB'lık depolamaya sahip bilgisayarlar gibi az boş alanı bulunan veya az depolama alanına sahip cihazlarda, yükseltmeden sonra az miktarda boş alanı kala*bilir. Disk alanını boşaltmak için yukarıdaki adımları izleyerek kolayca geçici dosyalarınızı veya Windows'un önceki sürümünü silebilirsiniz. Windows'un önceki sürümünün dosyaları, Windows 10'u kaldırarak önceki Windows sürümünüze dönmenizi sağlar. Bu dosyalar yükseltmeden bir ay sonra otomatik olarak silinir. Yer açmak için bunları hemen silebilirsiniz.

** Yükseltmeyi gerçekleştirmek için bir internet bağlantısı gerekir. Windows 10 yaklaşık 3 GB boyutunda büyük bir dosyadır ve internet erişimi (ISP) ücretleri uygulanabilir.

** Bir cihazın yükseltmeye uygun oluşu sistem teknik özelliklerinin ötesinde etkenlere bağlıdır. Bunlar arasında cihazın Windows 10 için minimum sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığına bağlı olmaksızın sürücü ve donanım yazılımı desteği, uygulama uyumluluğu ve özellik desteği yer almaktadır.

DAHA FAZLASI ICIN MICROSOFT'UN SAYFASINI ZIYARET EDEBILIRSINIZ!!
https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/...ifications

wndw1010sg.jpg

[b]Windows 10 İçin Sistem Gereksinimleri Nelerdir?


Minimum Sistem Gereksinimleri

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC
RAM: 32 bit için 1 gigabayt (GB) veya 64 bit için 2 GB
Sabit disk alanı: 32 bit işletim sistemi için 16 GB 64 bit işletim sistemi için 20 GB
Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası
Ekran: 800x600

Ara
Cevapla
Konu Linki
 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
program Windows 10 - 12in1 AIO (x86-x64) (Tüm Sürümler) Türkçe (UEFI) AdAnaLI01 1 1,449 08-23-2016, 11:50 AM
Son Mesaj: denon
ok Windows 10 Version 1511 AIO (64 BIT) (TÜM SÜRÜMLER) Türkçe (UEFI) VipAdmin 0 274 12-12-2015, 07:55 PM
Son Mesaj: VipAdmin
ok Windows 10 Multiple Editions Version 1511 (TÜRKÇE) (32&64) (Orjinal) VipAdmin 0 269 12-12-2015, 07:33 PM
Son Mesaj: VipAdmin
ok Windows 10 Enterprise Version 1511 (TÜRKÇE) (32-64Bit) (Orjinal) VipAdmin 0 341 12-12-2015, 07:19 PM
Son Mesaj: VipAdmin
gul Windows 10 Enterprise LTSB FINAL (TÜRKÇE) (32-64Bit) (Orjinal) VipAdmin 0 152 12-12-2015, 09:05 AM
Son Mesaj: VipAdmin

Hızlı Menü:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Telif Hakkı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, vipkeyfi@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler